2027 Harita Mühendisliği Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları: 2026 Tercih Analizi
2026 yerleştirmelerinde Harita Mühendisliği programları 63.747 ile 296.849 arasında değişen başarı sıralarıyla öğrenci aldı. Aynı bölümün üniversitelere göre bu kadar farklı kapanması, tercih yaparken yalnızca en düşük taban puanı değil, eğitim dili, kontenjan ve uygulama imkânlarını da değerlendirmeyi gerektiriyor.
Bu içerikteki başlıklar
- 2027 Harita Mühendisliği taban puanları ve başarı sıralamaları
- 2025’ten 2026’ya en çok hangi üniversiteler değişti?
- 100 bin, 200 bin ve 250 bin sıralama yapan adaylar nasıl değerlendirmeli?
- Harita Mühendisliği öğrencisi ne öğrenir?
- Harita Mühendisliği ile Geomatik Mühendisliği farklı mı?
- Tercih öncesi hangi üç soruyu sormalı?
- Sık sorulan sorular
- Harita Mühendisliği kaç yıllık?
- Hangi puan türüyle öğrenci alıyor?
- 2026’da en yüksek ve en düşük sıralama hangisiydi?
- Son yerleşen öğrencinin TYT ve AYT netleri kaç?
Yıl notu: Bu yazı 2027 tercih dönemi için hazırlanmıştır. Aşağıdaki rakamlar 2026 YKS yerleştirmelerine aittir; 2027 sonuçları henüz oluşmamıştır.
2027 Harita Mühendisliği taban puanları ve başarı sıralamaları
Tabloda 2026 yılında kontenjanı bulunan ve taban puanı oluşan 18 program seçeneği yer alıyor. Önceki yıllarda bulunup 2026’da kontenjanı görünmeyen seçenekler 2026 aktif programı gibi sunulmadı. Kontenjan ve sıralama değerleri 2026 kayıtlarına aittir.
| Üniversite | Program | Puan Türü | Kont. | Taban Puan | Başarı Sırası |
|---|---|---|---|---|---|
| İstanbul Teknik Üniversitesi | Harita Mühendisliği (İngilizce) | SAY | 40 | 449,924 | 63.747 |
| İstanbul Teknik Üniversitesi | Harita Mühendisliği (Türkçe) | SAY | 40 | 448,517 | 65.125 |
| Yıldız Teknik Üniversitesi | Harita Mühendisliği (Türkçe) | SAY | 70 | 429,708 | 83.829 |
| Hacettepe Üniversitesi | Harita Mühendisliği (İngilizce) | SAY | 40 | 408,626 | 106.626 |
| Gebze Teknik Üniversitesi | Harita Mühendisliği (Türkçe) | SAY | 50 | 367,331 | 161.811 |
| İstanbul Okan Üniversitesi | Harita Mühendisliği (İngilizce (Burslu)) | SAY | 2 | 354,432 | 183.102 |
| Kocaeli Üniversitesi | Harita Mühendisliği (Türkçe) | SAY | 30 | 340,491 | 209.799 |
| Ondokuz Mayıs Üniversitesi | Harita Mühendisliği (Türkçe) | SAY | 15 | 330,359 | 231.474 |
| Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi | Harita Mühendisliği (Türkçe) | SAY | 30 | 328,013 | 236.929 |
| Mersin Üniversitesi | Harita Mühendisliği (Türkçe) | SAY | 15 | 322,237 | 250.602 |
| Erciyes Üniversitesi | Harita Mühendisliği (Türkçe) | SAY | 10 | 321,822 | 251.647 |
| Karadeniz Teknik Üniversitesi | Harita Mühendisliği (Türkçe) | SAY | 35 | 320,872 | 253.968 |
| İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi | Harita Mühendisliği (İngilizce) | SAY | 60 | 320,371 | 255.236 |
| Konya Teknik Üniversitesi | Harita Mühendisliği (Türkçe) | SAY | 20 | 319,973 | 256.250 |
| Afyon Kocatepe Üniversitesi | Harita Mühendisliği (Türkçe) | SAY | 10 | 314,029 | 271.457 |
| Necmettin Erbakan Üniversitesi | Harita Mühendisliği (Türkçe) | SAY | 10 | 312,337 | 275.903 |
| Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi | Harita Mühendisliği (Türkçe) | SAY | 10 | 308,951 | 285.107 |
| Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi | Harita Mühendisliği (Türkçe) | SAY | 10 | 304,867 | 296.849 |
2025’ten 2026’ya en çok hangi üniversiteler değişti?
İTÜ Türkçe: 2025’te 80.749 olan kapanış sırası 2026’da 65.125’e yükseldi. 15.624 kişilik iyileşme yaşandı. Kontenjan aynı dönemde 60’tan 40’a indi.
Yıldız Teknik: 100.206’dan 83.829’a yükseldi; 16.377 sıralık iyileşme var. Kontenjan 70 olarak sabit kaldı. Bu sonuç, sıralama hareketinin yalnızca kontenjanla açıklanamayacağını gösteriyor.
Gebze Teknik: 190.766’dan 161.811’e yükseldi; 28.955 kişilik iyileşme görüldü. Kontenjan 60’tan 50’ye geriledi. Bu büyüklükteki değişim, tek yıllık sıralamaya bakarak kesin yerleşme tahmini yapmanın riskini ortaya koyuyor.
Ondokuz Mayıs: 279.854’ten 231.474’e yükseldi; 48.380 kişilik iyileşme var. Kontenjan 15 olarak sabit kaldı. 2026’da en belirgin hareketlerden biri burada gerçekleşti.
İTÜ İngilizce: 71.643’ten 63.747’ye yükseldi; 7.896 kişilik iyileşme. Aynı üniversitede Türkçe ve İngilizce programların kapanışları birbirine yakın olsa da iki ayrı tercih kodu ve ayrı kontenjanı bulunduğu unutulmamalı.
100 bin, 200 bin ve 250 bin sıralama yapan adaylar nasıl değerlendirmeli?
100 bin civarı: Yıldız Teknik 83.829, Hacettepe İngilizce 106.626 ile kapandı. 100 bin bandındaki bir aday, Hacettepe’nin 2026 kapanışını ve 2025’teki 122.043 sırasını birlikte değerlendirebilir; aynı sonuç 2027’de garanti değildir.
200 bin civarı: İstanbul Okan burslu 183.102, Kocaeli 209.799 ile kapandı. Vakıf üniversitesindeki burslu programın yalnızca iki kontenjanı olması nedeniyle küçük aday hareketleri sıralamayı etkileyebilir. Burs koşulları ayrıca incelenmeli.
250 bin civarı: Mersin 250.602, Erciyes 251.647, Karadeniz Teknik 253.968 ve İzmir Kâtip Çelebi İngilizce 255.236 ile kapandı. Bu dört programın 2026 kapanışları birbirine yakın; şehir, dil ve laboratuvar imkânları tercih sıralamasında belirleyici olabilir.
Bu örnekler kişisel tercih listesi veya yerleşme garantisi değildir. 2027’de kontenjanlar ve aday dağılımı değişebilir.
Harita Mühendisliği öğrencisi ne öğrenir?
Harita Mühendisliği; arazi ölçümü, jeodezi, coğrafi bilgi sistemleri (CBS), uydu konumlama, fotogrametri, uzaktan algılama ve mekânsal veri işleme alanlarını kapsar. Öğrenciler matematik ve fizik temelinin yanında ölçme teknikleri, veri analizi, haritalama yazılımları ve arazi uygulamalarıyla karşılaşır. Derslerin kapsamı üniversitenin müfredatına göre değişir.
Mezunların çalışabileceği alanlar arasında altyapı projeleri, arazi ve kadastro uygulamaları, belediyelerin coğrafi bilgi sistemleri, ulaşım planlaması, uydu görüntüsü analizi ve mühendislik ölçmeleri bulunur. Çalışma yetkileri ve imza koşulları ilgili mevzuata bağlıdır; bölüm mezuniyeti tek başına her görev için yetki vermez.
Harita Mühendisliği ile Geomatik Mühendisliği farklı mı?
Bu adlar Türkiye’de yakın disiplinler için kullanılabilir. Bazı üniversiteler program adında Harita Mühendisliği, bazıları Geomatik Mühendisliği ifadesini kullanır. Ancak tercih yapılırken programın resmî adı ve kodu esas alınmalıdır; yalnızca isim benzerliğine dayanarak iki ayrı programı tek tabloda birleştirmek hatalı olabilir. Müfredat, ölçme teknolojileri ve yazılım derslerinin kapsamı üniversiteye göre karşılaştırılmalı.
Tercih öncesi hangi üç soruyu sormalı?
1. Arazi ve laboratuvar çalışmaları ne kadar yoğun? Uygulama dersleri, ölçüm cihazlarına erişim ve staj olanakları önemlidir.
2. CBS ve yazılım dersleri yeterli mi? Mekânsal veriyle çalışmayı hedefleyen öğrenci için programlama, veri tabanı ve uzaktan algılama dersleri değerli olabilir.
3. İngilizce programın koşulları neler? Hazırlık, yeterlilik ve ders dili koşullarını üniversitenin güncel sayfasından kontrol edin.
Sık sorulan sorular
Harita Mühendisliği kaç yıllık?
Dört yıllık lisans programıdır. Yabancı dil hazırlığı varsa süre uzayabilir.
Hangi puan türüyle öğrenci alıyor?
SAY (sayısal) puan türüyle öğrenci alıyor.
2026’da en yüksek ve en düşük sıralama hangisiydi?
Bu tabloda en yüksek İTÜ İngilizce 63.747, en düşük Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi 296.849 başarı sırasıyla kapandı.
Son yerleşen öğrencinin TYT ve AYT netleri kaç?
Bu çalışma için doğrulanmış aday bazlı net dökümü bulunmadığından tahmini net paylaşılmadı. Güncel program bazlı netler YÖK Atlas üzerinden kontrol edilmelidir.
Veri ve yöntem: 2026 program verileri birden fazla yerleştirme derlemesiyle karşılaştırıldı. 2025 sıralamaları değişim hesabında kullanıldı. Kesin tercih öncesinde ÖSYM’nin 2027 kılavuzu ve YÖK Atlas esas alınmalıdır.